Léto je tu a s ním i spojené radosti, cestování, koupání a dovolené. Nezapomínejme, že horké počasí může být náročné pro naše zvířecí kamarády.
U lidí dochází při přehřátí organismu k pocení. Odpařování potu z povrchu lidského těla způsobuje účinné ochlazování. U zvířat ale nedochází k pocení v pravém slova smyslu, ale ochlazuje se jejich organismus jinak, například zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem, což však není tak účinné jako pocení u lidí. Přehřátí organismu může způsobit vážné zdravotní problémy, v horším případě i smrt zvířete.
Jak předcházet přehřátí?
Přečtěte si pár rad na léto :
- Nikdy nenechávejte svá zvířata v zaparkovaném autě (stín ani pootevřená okénka nejsou zárukou dobré cirkulace vzduchu. V uzavřeném vozidle se během 10. – 15. minut může teplota vyšplhat až na 65 °C a tato krátká doba bohatě stačí na přehřátí a dehydrataci zvířete.)
- Zvíře musí mít k dispozici chladnou a pitnou vodu.
- Výcvik zvířete směřujte na ráno, nebo na večer, kdy teplota není příliš vysoká. Vyvarujeme se veškeré aktivní činnosti, kde je zvýšená zátěž odrganismu. Například nikdy v horkém počasí nejezdíme se psem na kole. Také dobře mínené házení balonku do vody musí být bráno s rozumem a nechat zvíře odpočinout. K přehřátí může dojít i při zvýšené aktivitě u vody.
- Pozor na přepravky, vždy ve stínu a dobře odvětrané…
- Nikdy nenechávejte zvíře na balkoně, ani na krátkou chvíli, kde není zajištěn stín.
- I doma musí mít Váš mazlíček zajištěn přísun chladné pitné vody a zajištěnou cirkulaci vzduchu větráním.
- Pokud se musíte z nějakého důvodu se zvířátkem pohybovat na přímém slunci, polévejte ho pravidelně vodou a nabízejte pitnou vodu.
- Mějte na paměti, že hlavně pohyb na rozpálené chodníku, silnici může bolestivě poranit citlivé psí tlapky.
Přehřátí (hypertermie) je velice vážný stav, který může končit až smrtí. Proto je důležité jej včas rozpoznat.
Jak poznáme přehřátí?
Můžeme pozorovat například tyto příznaky :
- vysoká teplota
- malátnost
- únava
- překrvení sliznic (zarudlé spojivky, sytě červené dásně)
- zrychlené a povrchové dýchání
- zvýšená srdeční činnost, zvracení nebo průjem, kde se může objevit i krev
- křeče
- někdy až poruchy vědomí…
Jak poskytnout první pomoc?
Okamžitě zajistit stinné místo a přísun chladné pitné vody (ne ledové) a pozvolna ochlazujeme například mokrými ručníky, nebo mírným poléváním vodou… Mnohdy postačí i zvířeti jen namočit tlapky, ale nikdy zvíře neházejte do vody celé, aby nedošlo k šokové reakci organismu.
Zvíře po poskytnutí první pomoci dopravte co nejrychleji k veterinárnímu lékaři. Posouzení stavu a provedená vyšetření, eventuálně zahájení komplexní léčby hypertermie může Vašemu kamarádovi zachránit život.
Přejem Vám hezké léto! ?