Tetanus

TETANUS

Tetanus u psa je smrtelné onemocnění stejně jako u lidí a všech teplokrevných živočichů. Původcem tetanu je bakterie Clostridium tetani, konkrétně toxin produkovaný těmito bakteriemi – tetanospazmin. Tetanospazmin je vlastně nervový jed, který brání uvolňování svalového stahu. Dochází ke ztuhlosti až obrně svalů. Tetanus je smrtelné onemocnění jak pro lidi, tak pro všechny teplokrevné živočichy.

clostridium-tetani-bacteria-kateryna-kon

Clostridium tetani

Jak se tetanus vyskytuje u psa

Jednotlivé druhy zvířat vykazují vůči infekci různou citlivost. Nejcitlivější je kůň, ovce a králík. Psi a kočky jsou daleko odolnější, proto se také s tímto onemocněním u nich setkáváme méně často. Jsou však lokality, kde se tetanus vyskytuje častěji. Zdrojem infekce jsou spory Clostridium tetani. Tyto velice odolné bakterie se nejčastěji nacházejí v půdě, stolici zvířat nebo hnoji. Pokud se spory tetanu dostanou do rány, začnou se množit a produkovat toxin. Častou vstupní branou infekce u psů je obnažený zubní alveol po vypadlém zubu v období přeměny mléčných zubů za trvalé.

Jak poznat tetanus

První příznaky se obvykle objevují za 5–18 dní od průniku bakterie do organismu. Bývá pravidlem, že čím dál je místo zranění od hlavy, tím delší je inkubační doba. Při zranění na hlavě nastupují první příznaky rychle, již do 48 hodin. Hlavním příznakem je vždy tuhnutí svalů. Končetiny jsou ztuhlé, napnuté, ze začátku je chůze toporná, později není zvíře vůbec schopno chůze. Patrné jsou i potíže s dýcháním. Pro tetanus je typický výraz, kdy pacient stahuje ústní koutky příliš dozadu, oči jsou zapadlé a vystupují v nich třetí víčka. Uši jsou vytaženy křečovitě vysoko na hlavě, někdy se dotýkají špičkami. Čelisti bývají v svalů sevřeny. Zvíře má problémy s polykáním a sliní. Následkem svalové ztuhlosti zvíře uléhá do boční polohy s hlavou zakloněnou dozadu. K úhynu nakonec dochází v důsledku obrny dýchacích svalů. Pro diagnostiku tetanu neexistují krevní testy. Diagnóza je stanovena na základě typických klinických příznaků.

tetanus

Typický výraz u psa postiženého tetanem

Možnosti léčby

Prvním krokem v terapii je aplikace protitetanového séra. Sérum neutralizuje toxiny, které ještě nepronikly do mozku. Nutné je podávání antibiotik, která zastaví množení bakterií v ráně a tím produkci dalších toxinů. Pokud se najde místo infekce, mělo by být chirurgicky ošetřeno. Křeče jsou tlumeny pomocí léků na zklidnění. Pacient musí být uložen na klidném a tmavém místě, aby nedocházelo k zbytečnému dráždění nervového systému. Důležité je pacienta pravidelně polohovat, jinak hrozí vznik proleženin a zápalu plic. Při neschopnosti polykat se zavádí žaludeční sonda. Obecně platí, že čím dřív se pacient začne léčit, tím je větší šance na záchranu. U pacientů neschopných chůze jsou naděje na vyléčení velmi malé. U pacientů s těžkým postižením je někdy potřebná až několikatýdenní hospitalizace. Bohužel, často i navzdory nákladné terapii, končí tetanus smrtí pacienta.

vacc dog

Vakcinace psa proti tetanu

Prevence u psa

Jedinou spolehlivou prevencí je vakcinace zvířat, kterou na našem pracovišti běžně nabízíme. Očkování doporučujeme zejména u psů pohybujících se v rizikových oblastech nebo v blízkosti koní, u loveckých psů a ovčáků.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace